Scroll to content
St Andrew's CofE Primary School home page

St Andrew's C.E. Primary School

Enriching Lives

Meet The Governors

 

 

Welcome to the Governors' Section

 

 

As an academy the school has four members:

 

Mr Iain Burnley

Mr Mark Webb

Mr David Clarke

A representative from the Diocese of Lincoln

 

The members are akin to the shareholders of a company.  They have ultimate control over the academy trust, with ability to appoint some of the trustees (Governors) and the right to amend the trust's articles of association.

 

The Trustees or Governing Body of St. Andrew's C.E. Primary School has three significant roles to play:

 

• To be strategic

• To act as a critical friend

• To be accountable

 

NAME

DESIGNATION

TERM OF OFFICE

END DATE

Mr John Powe (Chair)nominated by Foundation08.07.2023

Mr David Forman

nominated by Foundation

01.10.2025

Mr Bruce Allan

nominated by Members

30.11.2022

Mr Krishden Sawmynaden

nominated by Members

01.04.2022

Mr James Lascellesnominated by Members

23.11.2025

Mrs Steph Bartlett-Jones

nominated by Governing Body

24.11.2022
Mr James Cooper

nominated by Governing Body

01.09.2023

Rev J Snelling

ex officio - Vicar

-

Mrs Ruth Pobjoy

nominated by Parents

07.11.2022

Mrs Sam Willerton

nominated by Parents

06.11.2024

Mr Paul Masterman

nominated by Parents

24.02.2024

Mrs Helen Fisher-Scott

nominated by Parents

31.01.2022

Mr John Whalley

ex officio - Headteacher

-

Mrs Elizabeth Jackson

nominated by Staff

19.09.2023

Miss Sinead Cook

nominated by Staff

01.09.2022

 

All terms are for 4 years unless identified as ex-officio.

  

Attendance at Governing Body Meetings 2020 - 2021

 

Full Governing Body

 

NameType30.09.2025.11.2010.02.2112.05.2107.07.21Number of meetings eligible to attendTotal attended
John Powe (Chair)FPPPPP55
Sam WillertonPPPPPP55
Ruth PobjoyPPAPPP54
Helen Fisher-ScottPPPPPA54
Paul Masterman (V Chair)pPPAPP54
Bruce AllenTAPAAP52
Kris SawmynadenTAPAPP53
James LascellesTPAAAA51
Elizabeth JacksonSPPPPP55
Sinead CookSSPPPPP55
Gary BrownFPPPPP55
Rev Jospeh SnellingEx-OPPA  31
Stefanie Bartlett-JonesGBPPPAA53
James CooperGBPAPPP54
John WhalleyHTPPPPP55
Kate MartinDHTPPPPP55
Jayne LeesonAHTPPPPP55
Laura GarnerSBMPPPPP55

 

Curriculum and Standards Committee

 

NameType14.10.2003.02.2105.05.2107.07.21Number of meetings eligible to attendTotal attended
James LascellesTPPPP44
Krish SawmynadenTPPPP44
Jayne LeesonAHTPPPP44
John WhalleyHTPPPP44
Joseph SnellingEx-oPA  21
Paul MastermanPPPAP43
Stefanie Bartlett-JonesGBAPPA42
Ruth PobjoyPPPPP44
David ForemanAGPPAP43
Helen Fisher-ScottPPPAP43
John PoweF PPP33

 

Resources Committee

 

NameType05.10.2009.11.2018.01.2126.04.2121.06.21Number of meetings eligible to attendTotal attended
John WhalleyHTPPPPP55
Kate MartinAHTPPPAP54
Sam WillertonPAPPAA52
Sinead CookSSPPPPP55
Laura GarnerSBMPPPPP55
Bruce AllenTAAPAA51
Rob BonehillAGPAPPA53
James Cooper (Chair)GBPPPPP55
John PoweFPPPAA53
Gary BrownFPPPPP55

Accounts Year Ending 31 August 2018

Accounts Year Ending 31 August 2017

Accounts Year Ending 31 August 2016

Accounts - Year Ending 31 August 2013